Kiedy małżonkowie decydują się na rozwód, zwykle nie wiedzą, czego się spodziewać.

Rozwód to skomplikowany proces prawny, który może być pełen przykrych niespodzianek i frustrujących opóźnień. Ogólne zrozumienie harmonogramu rozwodu i tego, co może się wydarzyć, może pomóc ci poczuć się bardziej komfortowo w trakcie całego procesu.

Skomplikowany proces rozwodowy może zająć nawet kilka lat

Twój proces rozwodowy może się nieco różnić od rozwodu twoich znajomych ze względu na różnice i na specyficzne problemy między tobą a współmałżonkiem, jak również z powodu inne sytuacji rodzinnej, posiadania małoletnich dzieci czy skomplikowanej sytuacji majątkowej. Aby rozpocząć proces rozwodowy, jeden z małżonków korzysta z porady prawnika, który pomoże sporządzić i złożyć w odpowiednim sądzie pozew o rozwód. Jest to dokument prawny, który mówi, dlaczego małżonek chce rozwodu i jak chce uregulować finanse, opiekę nad dziećmi, i inne sprawy rodzinne.

Rozwodząca się para wymienia dokumenty i informacje dotyczące takich kwestii, jak wspólny majątek i dochód. Analizując te informacje, sąd może zdecydować, jak podzielić majątek oraz jakie wyznaczyć alimenty na dzieci. Czasami para może dobrowolnie rozwiązać wszystkie swoje problemy w drodze mediacji lub ugody. W przypadku zawarcia ugody, sędzia zada kilka podstawowych pytań dotyczących stanu faktycznego oraz czy każda ze stron rozumie i zdecydowała się podpisać umowę dobrowolnie. Jeśli sędzia zatwierdzi porozumienie, wydaje orzeczenie o rozwodzie.

Jeśli rozwodząca się para nie osiągnie porozumienia, sprawa trafi na rozprawę i wydłuży proces rozwodowy. Jest to również rozwiązanie bardziej kosztowne i z pewnością bardziej stresujące dla obu stron. Z pewnością doświadczony adwokat ze strony https://kancelariamistewicz.com.pl/sprawy-cywilne/podzial-majatku-wspolnego/ może nam pomóc w szybszym przeprowadzeniu rozwodu. Na rozprawie rozwodowej adwokaci przedstawiają dowody i argumenty dla każdej ze stron, a sędzia rozstrzyga nierozwiązane kwestie, w tym opiekę nad dzieckiem i odwiedziny, alimenty na rzecz dziecka i małżonka oraz podział majątku wspólnego. Po podjęciu przez sędziego decyzji, udziela się rozwodu.